O Glorietu

Gloriet je jednopatrový vyhlídkový altán pravidelného osmibokého půdorysu s vyloženým balkonem s vyhlídkou na řeku Labe. Je vystaven v roce 1820 v slohově čistém klasicistním stylu.

Prostor 1. NP je přístupný ze spodní, nižší terasy. 2. NP je přístupno z farní zahrady. Stropy jsou zaklenuty nepravidelnou omítanou cihelnou klenbou. Střechu tvoří nízká osmiboká kopule vrcholící korouhvičkou s malou makovicí.

Gloriet je ukázkou drobné zahradní architektury z 1. poloviny 19. století a je jedinou zachovalou památkou svého druhu v Poděbradech, proto byl prohlášen již roku 1958 kulturní památkou (spolu se souvisejícími terasami a schodištěm.)

Altán je založený na terasách nad Labem hned vedle frekventované cyklostezky a procházkové trasy nedaleko centra Poděbrad (od centra směrem na Nymburk), a tak významně dotváří prostředí této části města (hned v sousedství hotelu Zámeček).

Gloriet stojí na pozemku zahrady Farního sboru Českobratrské církve evangelické, která je jeho majitelem cca od roku 1900, kdy sbor celý pozemek koupil. Na pozemku stojí také evangelický kostel, fara a další sborové prostory.